Blog

5 ötlet a mesterséges intelligencia használatára a tanítás során

Karafa Sándor
2023.01.19 09:04
5 ötlet a mesterséges intelligencia használatára a tanítás során

Kedves Kolléga!

Az elmúlt hetekben rengeteg cikk jelent meg az OpenAI által fejlesztett mesterséges intelligenciáról. A csevegőrobot nemcsak beszélgetni képes, hanem fejlett funkciókkal bír, főképpen a szövegalkotás terén. Nem véletlenül kezdték el használni a diákok is: akár házi feladatot vagy fogalmazást is tud írni ez az okos program. A híradásokban az ezzel kapcsolatos félelmek és etikai kérdések is megjelennek, de nézzük a fejlődés jó oldalát! A mesterséges intelligencia nekünk tanároknak is sokat tud segíteni. Az alábbiakban öt lehetőséget mutatok be ezek közül, de érdemes kísérletezni: sokkal többet tudhat a csevegőbot, mint sejtenénk!

 

 

1. Feladatkészítés

 

Az egyik leghasznosabb funkciója ennek a modern eszköznek, hogy hosszabb szövegből is képes gyorsan dolgozni. Forrásként az NKP 5. osztályosoknak készült Petőfi életrajzát használtam, amiből pillanatok alatt készített egy szövegértési feladatsort:

 

 

Feleletválasztós tesztet is gyorsan össze tud rakni, sok fáradságtól megkímélve minket:

 

 

De képes igaz-hamis, lyukas szöveges, párosítós feladatok létrehozására is.

 

2. Listák készítése

 

Ha példamondatokat vagy szavakat keresünk egy feladathoz, akkor is jól jöhet egy intelligens kereső, ami elvégzi helyettünk a gyűjtés oroszlánrészét.

 

3. Történetek alkotása

Kreatív íráshoz, kiindulópontként vagy példaszövegként is gyárhatunk rövis történeteket a CHATGPT közreműködésével.

 

4. Megoldókulcs készítése

Az órán kiadott, a tankönyvekben található feladatokat, a házi fogalmazásokat is képes megírni az eszköz, melyeket indokolt esetben mintaként prezentálhatunk a diákoknak.

5. Órai segédanyag

 

Ha IKT-eszközök állnak a rendelkezésre órán, a tanulók is bátran használhatják a programot. Adhatunk nekik olyan kreatív feladatokat, melyben nem egyszerűen csak kimásolják a gép által adott választ, hanem pl. ők maguk készítenek vázlatot vagy feladatot a robot segítségével.

 

A fenti példákból az is látható, hogy a CHATGPT valóban nagyon intelligens, de gyakran nem fogalmaz nyelvileg helyesen, és időnként tárgyi tévedéseket is tartalmaznak a válaszai. Ezért mindenképpen fenntartással kezeljük az általa generált szövegeket. De érdemes próbálgatni, beszélgetni vele, mert sok időt és energiát tudunk megspórolni, ha megfelelően használjuk!