Blog
Amikor a kötelező olvasmányokból részleteket választunk, érdemes olyan szövegrészeket előtérbe helyezni, amelyek diákjainknak is könnyebben megragadhatóvá teszik a művet. A modern világ is fogékony azokra a témákra, amelyek az emberi tapasztalatok örökérvényűsége – a hűség, a küzdés vagy épp a váratlan kihívások – mentén rendeződnek. Az alábbiakban öt olyan jelenetet válogattam az Odüsszeiából, amelyek szorosabb kapcsolatot építhetnek a tanulókkal, és új szempontokat adhatnak a közös szövegfeldolgozáshoz.
Kedves Kollégák!
Először is szeretném megköszönni mindenkinek, aki részt vett a 2024. augusztus 23-án tartott online továbbképzésen, amely a „mAI világ - Mesterséges intelligencia a magyartanításban” címet viselte. Igazán inspiráló és tartalmas délelőttöt tölthettünk együtt, még ha csak virtuálisan is. Az egész képzés alatt érezhető volt az a közös cél, hogy minél hatékonyabb és izgalmasabb módon tudjuk a mesterséges intelligencia eszközeit beépíteni a magyar nyelv és irodalom oktatásába.
A digitális technológia fejlődése lehetővé teszi, hogy a tanárok új és izgalmas eszközöket használjanak a tanítás során. A mesterséges intelligencia (MI) egyik ilyen eszköze a különféle képgenerátorok egyre bővülő listája (Midjourney, Dall-E), amelyek segítségével gyorsan és egyszerűen készíthetünk egyedi, pl. kifestőnek használható képeket a diákok számára. Ebben a cikkben bemutatom, hogyan hozhat létre bárki ilyen képeket, amelyek segíthetnek a tanórák színesítésében és a diákok kreativitásának ösztönzésében.
Kedves Kolléga!
Hallottál már a mesterséges intelligenciáról, de nem tudod, hogyan segíthetne neked a tanítás során?
Szeretnéd, ha a dolgozatok összeállítását és javítását könnyebbé tenné egy egyszerű program?
Szeretnél pár kattintással ilyen képeket készíteni magyarórára?
Szeretnél pár perc alatt megzenésíteni verseket?
Szeretnéd videón megmutatni a sárkányt a János vitézben?
Ezeket és a mesterséges intelligencia sok más trükkjét is megtanulhatod!
2024. 08. 23. - ONLINE TOVÁBBKÉPZÉS
A mAI világ - Mesterséges intelligencia a magyartanításban
időtartam: 09.00 - 14.00
A tanfolyam díja: 9.900 Ft/fő
Oktató: Karafa Sándor, gimnáziumi tanár és
szakmódszertani egyetemi előadó
Szükséges eszköz: számítógép, internetkapcsolat
Gyakorlatias és praktikus kurzus, ahol rengeteg ötletet és módszert fogsz látni, melyeket szeptembertől te is beépíthetsz a módszertáradba!
Tervezett témák:
1. Mi az a mesterséges intelligencia? A promptok titkos világa
2. A ChatGPT gyakorlatközpontú használata
3. Hogyan generáljunk képet magyarórára?
4. Hogyan lesz versből zene? (SUNO)
5. Hogyan kel életre a sárkány? (videókészítés az AI segítségével)
Természetesen interaktív lesz a program, bármikor lehetőség nyílik kérdést feltenni, vagy felmerült ötlet megvalósításához tanácsot kérni!
Ha érdekel a képzés, jelentkezz az alábbi űrlapon:
https://forms.gle/NrvMvghW8DEQjLpb8
(a megadott adatok a számlázáshoz szükségesek, azokat jogszerűen és az adatvédelmi törvényeknek megfelelően kezeljük)
Ha követni akarod a legmodernebb tanítási trendeket, akkor mindenképpen jelentkezz!
A jelentkezés mellé választhatsz egy ajándékot is!!!
Lúdas Matyi, A nagyenyedi két fűzfa vagy A két koldusdiák
INGYENES ÓRAVÁZLATCSOMAG!
Várunk szeretettel!
magyaroram.hu
Kedves Kollégák!
Az alábbiakban néhány tippet szeretnék adni az első órákra, amikor egy osztályból közösséget kell kialakítanunk, meg kell alapozunk az egész éves munka menetét, és el kell fogadtatnunk szerepünket tanárként tanulóinkkal.
A cikkben egy letölthető sablon is található!
Kedves Kolléga!
Az alábbiakban ismét néhány olyan játékot ajánlok Neked, amelyekhez sem különösebb előkészületekre, sem nehezen beszerezhető segédeszközöre nincsen szükség, de szórakoztató módon indítható velük a tanév. Ismétléshez is jól használható, de önmagukban is vidám perceket okoznak a diákoknak, mivel mozgásra és versengésre épülnek.
Kedves Kollégák!
Sokan szeretnék tudni, mit tartalmaznak az oldalon található óravázlat-gyűjtemények, mert nem tudják eldönteni, érdemes lenne-e számukra megvásárolni a terméket.
Az alábbiakban egy kis ismertetőben összefoglaltam a legfontosabb tudnivalókat. Segítségével bepillantást nyerhettek egy ilyen kollekció tartalmába, felépítésébe.
A képes bemutató alapján szerintem egyértelműen látni fogjátok, hogy milyen hasznos segédanyagokhoz juthattok hozzá ezekkel az anyagokkal.
Kedves Érettségiző! Kedves Kolléga!
Ez a bejegyzés 5 olyan titkot tartalmaz, amit sokan nem tudnak az érettségiről.
Pedig a segítségükkel sokkal több pontot szerezhetsz a vizsgán, akár jegyet is javíthatsz velük.
Remélem, hogy neked is hasznodra válnak!
Kedves Kolléga!
Az új Nemzeti Alaptanterv előírja egy választható világirodalmi ifjúsági regény megismertetését, és mivel Tonke Dragt a kötelező szerzők között szerepel, ezért a szerző Levél a királynak című műve kihagyhatatlanná vált a tananyagból.
Az alábbiakban öt megközelítési szempontot szeretnék javasolni a feldolgozáshoz.
Kedves Kolléga!
Ebben a bejegyzésben öt olyan könyvet szeretnék ajánlani, amelyek akár „kötelező olvasmányok” is lehetnének a tanárok számára. Óratervek összeállításához, feladatok készítéséhez, de különféle foglalkozások (verseny, kirándulás, osztályfőnöki óra) tervezéséhez is rengeteg ötletet meríthetünk belőlük.
(A bejegyzés nem szponzorált, a szerző magánvéleményét tükrözi.)
Kedves Kolléga!
Az elmúlt hetekben rengeteg cikk jelent meg az OpenAI által fejlesztett mesterséges intelligenciáról. A csevegőrobot nemcsak beszélgetni képes, hanem fejlett funkciókkal bír, főképpen a szövegalkotás terén. Nem véletlenül kezdték el használni a diákok is: akár házi feladatot vagy fogalmazást is tud írni ez az okos program. A híradásokban az ezzel kapcsolatos félelmek és etikai kérdések is megjelennek, de nézzük a fejlődés jó oldalát! A mesterséges intelligencia nekünk tanároknak is sokat tud segíteni. Az alábbiakban öt lehetőséget mutatok be ezek közül, de érdemes kísérletezni: sokkal többet tudhat a csevegőbot, mint sejtenénk!
Kedves Kolléga!
Az alábbiakban néhány olyan játékot ajánlok Neked, amelyekhez sem különösebb előkészületekre, sem nehezen beszerezhető segédeszközöre nincsen szükség, de szórakoztató módon indítható velük az év. Ismétléshez is jól használható, de önmagukban is vidám perceket okoznak a diákoknak, mivel mozgásra és versengésre épülnek.